STRONA GŁÓWNA  STOWARZYSZENIE  AKTUALNOŚCI  PROJEKTY  KONTAKT 
  Stowarzyszenie maliniewidzialni.leszno.pl  

AKTUALNOŚCI

"A Star is born" - wystawa w MBWA w Lesznie

 

Od 3 lipca 2015 roku w Miejskim Biurze Wystaw Artysycznych w Lesznie można oglądać wystawę fotografii Anity Lipiec zatytułowaną „A Star is born”. Partnerem przy organizacji tej wystawy jest nasze Stowarzyszenie maliniewidzialni.leszno.pl.

 

Tytuł projektu nawiązuje bezpośrednio do amerykańskiego filmu z 1937 roku w reżyserii Williama A. Wellmana, w polskim tłumaczeniu: „Narodziny Gwiazdy”. Jak sama zaznacza w prezentowanym w MBWA projekcie zestawia naprzeciwko siebie dwa stereotypy: tego kim w powszechnej świadomości jest ikona-gwiazda kina i osoba niepełnosprawna umysłowo i fizycznie. Żaden z nich, z oczywistych względów nie jest wiarygodny, stanowi grę z umowną konwencją. Paradoksalnie jednak pozwala osobom niepełnosprawnym zyskać na chwilę „władzę” nad ciałem i wizerunkiem, poprzez udział w społecznie akceptowanej, podziwianej praktyce.


Noema Anita Lipiec to artystka badająca wpływ kultury, tradycji i religii na konstytuowanie bądź rozpad więzi społecznych. "Obecnie tropem, którym posługuję się w swoich pracach jest wykluczenie oraz podążanie śladem tego co zwykle określamy mianem normy". Od fascynacji rytuałem, gestem ikonicznym (projekt „Elousa”, 2003, „Wieź”, 2013) przeszła drogę do postrzegania jednostki czy też grupy ludzi szerzej w kontekście obowiązujących norm społecznych.

 

Wystawa będzie czynna do 25 lipca 2015r. 

 

 

  Aktualności  

Słodkie Mikołajki 2018

zobacz wszystkie aktualności

  Partnerzy