STRONA GŁÓWNA  STOWARZYSZENIE  AKTUALNOŚCI  PROJEKTY  KONTAKT 
  Stowarzyszenie maliniewidzialni.leszno.pl  

dziecko z wyzwaniem

 

 

Coś jest nie tak. Zdecydowanie coś nie gra. A może to tylko dyskretne kwestie. Tak czy inaczej martwisz się o swoje dziecko...

 

Jest inne niż jego rodzeństwo czy rówieśnicy. Czasami widać to ewidentnie i od razu wiadomo z czym trzeba się zmierzyć – jest diagnoza. Przez niektórych traktowana jak wyrok. W pewnym sensie tak jest, ale tylko w pierwszej chwili. Słyszymy wówczas, że nasze dziecko jest inne. I co z tego? Każdy człowiek jest inny. Nie ma dwóch takich samych. To od rodzica wówczas zależy jak będzie dalej.

 

Wbrew pozorom bowiem nazwanie po imieniu tego co dotknęło nasze dziecko, co je ogranicza i odróżnia od zdrowych rówieśników to kres ciągłych poszukiwań przyczyn takiego stanu i początek nowego życia. Postawienie prawidłowej diagnozy sprawia, że skoro wiemy z czym mamy do czynienia to równocześnie wiemy jak sobie z tym radzić. Posiadamy wiedzę o tym, które obszary w życiu naszego dziecka wymagają naszej szczególnej troski i uwagi. Terapeuci i rehabilitanci mogą dobrać odpowiednią terapię. Dzięki temu wszyscy możemy wspólnie właściwie działać w celu jak najlepszego rozwoju naszego dziecka.

 

Innym razem zdaje się, że nikt poza Tobą zdaje się niczego nie dostrzegać, co frustruje Cię jeszcze bardziej. Czujesz się jak nawiedzona matka lub rozdygotany ojciec. Widzisz, że Twoje dziecko rozwija się wolniej, odstaje od rówieśników. To nie powód do załamywania rąk lecz impuls do działania. Nie można zagłuszać swoich wątpliwości. Trzeba za nimi podążać. Na początek choćby porozmawiać o nich z drugim rodzicem, kimś bliskim, doświadczonym.

 

Pomocna z pewnością moze być wizyta u pediatry czy spotkanie z rehabilitantem specjalizującym się w pracy z dziećmi z zaburzonym rozwojem. Może okazać, że zamieszanie było zupełnie niepotrzebne, bo nasze dziecko jest zdrowe i jego nietypowy rozwój to po prostu taka uroda. I całe szczęście. Ale może także wyjść na jaw, że rzeczywiście „Houston, mamy problem” i wtedy trzeba reagować.

 

Można zrobić naprawdę wiele, aby wspierać rozwój dziecka z problemami rozwojowymi czy niepełnosprawnością. Mamy w Lesznie Zespół Wczesnego Wspomagania Dziecka i Rodziny, podobny funkcjonuje w Rydzynie. Jest Ośrodek Wczesnej Interwencji, są rehabilitanci, terapeuci. Ale o tym wszystkim już w zakładce „co dalej”.